Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat

Öröm utcai felszín alatti esővíztározó és szikkasztó

A Hegyvidéki Önkormányzat projektgazdaként vesz részt a LIFE VárosiEső elnevezésű projektben. A pilot projekt célja, hogy a főváros különböző földrajzi adottságú és beépítettségű kerületeiben megvizsgálja a klímaváltozás következtében megváltozott csapadékesemények, vagy azok hiánya miatt kialakuló problémákat, és ennek tükrében megoldási javaslatot, cselekvési tervet hozzon létre kerületi majd fővárosi szintű, fenntartható csapadékvíz-gazdálkodásra.

A LIFE VárosiEső projekt fő hosszú távú célja, hogy a klímaváltozás következtében – a rendelkezésre álló összes elemzés szerint – egyre intenzívebbé váló csapadékmennyiség a jövőben minél kisebb kárt okozzon Budapesten, illetve hogy a projekt tapasztalatait felhasználva más hazai és külföldi városok is hatékonyabban tudjanak védekezni az intenzív csapadék okozta károk ellen.

Mi a célja a beruházásnak?

Mi a célja a beruházásnak?

Az Öröm utcai felszín alatti esővíztározó és szikkasztó a LIFE Városi Eső projekt keretében jött
létre, és a csapadékvíz megtartását és száraz időszakban történő újrafelhasználását célozza.

A Hegyvidéki Önkormányzat projektben vállalt hosszú távú célja, hogy a klímaváltozás
következtében – a rendelkezésre álló összes elemzés szerint – egyre intenzívebbé váló
csapadékmennyiség a jövőben minél kisebb kárt okozzon köz-és magánterületek egyaránt.

Miért az Öröm utca?

Miért az Öröm utca?

Az Öröm utcában tervezett felszín alatti víztározó és szikkasztó Hegyvidék déli részén fekvő meredek domboldalon található. Ezen a kerületrészen csak szennyvízcsatorna van, melybe a magán és a közterületekről is tilos a csapadékvizet bevezetni. Heves esőzések esetén a részvízgyűjtő terület magasabb részein felgyülemlett csapadékvíz az Öröm utcán át lezúdul, és több magáningatlant elönt az alsóbb területeken. A projekt megkezdésekor már volt egy szikkasztó blokk a helyszínen, de annak a kapacitása és a  karbantartása sem volt megfelelő.

A Hegyvidéki Önkormányzat ezzel a kísérleti projekttel a már meglévő infrastruktúra átalakítását teszteli a  részvízgyűjtő terület magasabb pontján oly módon, hogy az  mérsékeli a tapasztalt elöntéseket. A kerületben hasonló víztározó a Diana utcában valósul meg. Amennyiben ezek a kísérleti beavatkozások sikeresnek bizonyulnak, további hasonló fejlesztés valósulhat meg a kerületben a jövőben.

Hogyan működik az esővízvisszatartó rendszer?

Hogyan működik az esővízvisszatartó rendszer?

A föld alatti vízvisszatartó rendszer teljes kapacitása 20 m3, amely egy 10 m3-es tározó
egységből és egy 10 m3-es szikkasztó egységből áll. A felszínen lefolyó csapadékot az Öröm utca úttestén két, egymással összekapcsolt víznyelőakna fogja fel, majd a víz az összekapcsolt tározó és szikkasztó elemekbe kerül. A csapadékvíz tisztítása  homokfogóval és olajfogóval
történik. A számítások szerint nincs szükség túlfolyóra, mert a csapadékvíz a második, szikkasztó egységben  visszaszivárog a talajba.

Mi történik a felfogott csapadékvízzel?

Mi történik a felfogott csapadékvízzel?

A tározó és a szikkasztó elemekben egy-egy automatikus jeladóval ellátott vízszintmérő
elhelyezése tervezett, amely az egységek telítettségét mérik. Az adatok a Hegyvidéki
Önkormányzat szerverén gyűlnek, s így az Önkormányzat munkatársai folyamatosan követhetik az összegyűjtött csapadékvíz mennyiségét. Az összegyűjtött esővizet a zöldfelület fenntartók kiszivattyúzzák, és száraz időszakokban a közterületeken található kisebb zöldfelületek (pl. virágágyások, fasorok,  méhlegelők stb.) öntözésére használják, kiváltva
ezzel a tűzi víz használatát.