Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat

Diana utcai felszín alatti esővíztározó

A Hegyvidéki Önkormányzat projektgazdaként vesz részt a LIFE VárosiEső elnevezésű projektben. A pilot projekt célja, hogy a főváros különböző földrajzi adottságú és beépítettségű kerületeiben megvizsgálja a klímaváltozás következtében megváltozott csapadékesemények, vagy azok hiánya miatt kialakuló problémákat, és ennek tükrében megoldási javaslatot, cselekvési tervet hozzon létre kerületi majd fővárosi szintű, fenntartható csapadékvíz-gazdálkodásra.

A LIFE VárosiEső projekt fő hosszú távú célja, hogy a klímaváltozás következtében – a rendelkezésre álló összes elemzés szerint – egyre intenzívebbé váló csapadékmennyiség a jövőben minél kisebb kárt okozzon Budapesten, illetve hogy a projekt tapasztalatait felhasználva más hazai és külföldi városok is hatékonyabban tudjanak védekezni az intenzív csapadék okozta károk ellen.

Mi a célja a beruházásnak?

Mi a célja a beruházásnak?

A Diana utcai felszín alatti esővíztározó a LIFE Városi Eső projekt keretében jött létre, és a csapadékvíz megtartását és száraz időszakban történő újrafelhasználását célozza. A Hegyvidéki Önkormányzat projektben vállalt hosszú távú célja, hogy a klímaváltozás következtében – a rendelkezésre álló összes elemzés szerint – egyre intenzívebbé váló csapadékmennyiség a jövőben minél kisebb kárt okozzon köz-és magánterületek egyaránt.

Miért a Diana utca és a Gyöngyvirág út kereszteződése?

Miért a Diana utca és a Gyöngyvirág út kereszteződése?

A Gyöngyvirág út és a Diana utca kereszteződésénél tervezett felszín alatti víztározó a Győri út – Svábhegy részvízgyűjtő területének tetején helyezkedik el. Heves esőzések esetén a részvízgyűjtő alsó területei súlyos árvízkárokat szenvednek, beleértve a köz- és magáningatlanokat is. Lefolyásmodellezés eredményei szerint jelentős mennyiségű csapadék fogható meg már a Gyöngyvirág út és a Diana utca kereszteződésénél is, így ez tökéletes helyszín lehet a hirtelen lezúduló eső visszatartására.

A Hegyvidéki Önkormányzat ezzel a kísérleti projekttel azt kívánja demonstrálni, hogy a vízgyűjtő terület alsó részeinek árvízvédelme érdekében a csapadékvizet már a magasabb területeken vissza kell tartani. A kerületben hasonló víztározó az Öröm utcában valósul meg. Amennyiben ezek a kísérleti beavatkozások sikeresnek bizonyulnak, további hasonló fejlesztés valósulhat meg a kerületben a jövőben.

Hogyan működik az esővíztározó?

Hogyan működik az esővíztározó?

A felszín alatti víztartály teljes kapacitása 30 m3, amely 3 darab 10 m3-es, egymással összekapcsolt elemből áll. A felszínen elfolyó csapadékvizet a Diana utcán át keresztben elhelyezett rácsos folyóka fogja fel, majd a föld alatt lévő, összekapcsolt tározókba vezeti. A csapadékvíz tisztítása homokfogóval és olajfogóval történik. Ha az összes tartály megtelt, a felesleges esővíz egy túlfolyón keresztül visszaáramlik az úttestre.

Mi történik a felfogott csapadékvízzel?

Mi történik a felfogott csapadékvízzel?

Minden tározó elemben egy automatikus jeladóval ellátott kerül elhelyezésre, amely a tartályok telítettségét mérik. Az adatok a Hegyvidéki Önkormányzat szerverén gyűlnek, s így az Önkormányzat munkatársai folyamatosan követhetik az összegyűjtött csapadékvíz mennyiségét. Az összegyűjtött esővizet a zöldfelület fenntartók kiszivattyúzzák, és száraz időszakokban a közterületeken található kisebb zöldfelületek (pl. virágágyások, fasorok, méhlegelők stb.) öntözésére használják, kiváltva ezzel a tűzi víz használatát.