Esőkertek2024-12-04T17:48:18+00:00

Feltöltés alatt

Legyél Te is Esőmentő: Az esőkertek varázsa a városi csapadékvíz-kezelésben

A városi környezetben a csapadékvíz hatékony kezelése kulcsfontosságú, hogy megvédjük az épített környezetet és csökkentsük az elöntések kockázatát. A természetes vízelvezetésre alapozott megoldások, például az esőkertek, innovatív és fenntartható módját kínálják annak, hogy a csapadékot ne ellenségként, hanem értékes erőforrásként kezeljük.

Az esőkert olyan sekélyen ásott terület, amelyet növényekkel ültetnek be, és amely képes elvezetni és elnyelni a csapadékvizet. Ezáltal a víz nem folyik el azonnal az aszfaltos vagy betonozott felületekről, hanem szép fokozatosan szivárog be a talajba, csökkentve a csatornarendszerek túlterhelését és az áradások esélyét. Az esőkertek segítségével akár helyben is újrahasznosíthatjuk a csapadékot, hiszen az beépül a talajvízkészletekbe, és visszatáplálja a helyi növényzetet.

Miért hasznos az esőkert?

  • Csapadékvíz megőrzése:
    Az esőkertek a vizet a talajban tartják, így javítják a helyi vízháztartást. Ez különösen fontos a városokban, ahol a burkolt felületek miatt a természetes vízkörforgás megszakad.

  • Biodiverzitás növelése:
    Az esőkertekben használt őshonos és víztűrő növények nemcsak esztétikusak, hanem táplálékot és élőhelyet biztosítanak a méheknek, pillangóknak és más beporzóknak. Így az esőkert egyben méhlegelőként is funkcionálhat.
  • Hősziget hatás csökkentése:
    Az esőkertek zöld növényzete hozzájárul a városi hőszigetek enyhítéséhez, javítva a mikroklímát.
  • Közösségi terek és forgalomcsillapítás:
    Egy jól megtervezett esőkert parkosított környezetet teremt, amely pihenőhelyként vagy közösségi térként is szolgálhat. Emellett a zöld sávok csökkenthetik az autós forgalmat, barátságosabbá téve az utcákat a gyalogosok és kerékpárosok számára.

Hogyan lehetsz Te is Esőmentő?

Családi ház kertjében, társasházi udvaron vagy közterületen is kialakítható esőkert, minimális beruházással. Csak egy megfelelő hely, néhány vízkedvelő növény és egy kis tervezés kell hozzá. Ha részt veszel a „Legyél Te is Esőmentő!” kampányban, nemcsak környezetedet szépíted, hanem aktívan hozzájárulsz a fenntartható városfejlesztéshez is.

Becsüljük meg az esőt!

Esőkertek a városi csapadékvíz-kezelésben

Lyonban a Városi Eső projekt: Helyi szabályázási környezet, stratégiaalkotás és intézményi működés

A Városi Eső projekt keretében 2024. szeptember 8-11-e között egy lyoni szakmai tanulmányúton vehettek részt a partnerönkormányzatok képviselői.

Az előző tanulmányutaktól eltérően most az elsődleges szempont a helyi szabályázási környezet, a stratégiaalkotás és az intézményi működés megismerése volt két intézménynél – a Rhone-Földközi-tenger-Korzika Vízügyi Hatóságnál (Agence de l’Eau Rhone Méditerranée Corse), valamint a Lyon Agglomerációs Önkormányzatánál (Métropole de Lyon) .

Ezen k […]

Ami most történt, a jövőt vetíti előre: Hogyan lehet védekezni a hirtelen lezúduló eső okozta áradások ellen a városokban?

Az elmúlt hetekben Budapestet és Magyarország több területét súlyos áradások sújtották a hirtelen lezúduló csapadék miatt. A főváros különösen érintett, ahol több kerületben is komoly problémákat okoz és okozott a villámárvíz. Az áradás miatt harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el, az alsó rakpartot lezárták, a közlekedést több helyen át kell szervezni, érintett a HÉV, a 2-es metró és több villamosvonal is. De miért történik mindez?

Egy kis […]

A designer, aki szivaccsá varázsolja a városokat

Kongjian Yu úttörő szerepet játszott Kína „szivacsváros” koncepciójának kialakításában – kevesebb beton és több zöldterület, a csapadékvíz kiaknázása, az ellene való küzdelem helyett. A jó példát több metropolisz is követi szerte a világon. A szivacsvárosokkal kapcsolatos munkájáért Yu nemrég elnyerte a Kulturális Táj Alapítvány Oberlander-díját.

Az Ön városa fel van készülve a klímaváltozás hatásaira? [...]

Mitől lesz „szivacs” a város? – Kiállítás és beszélgetés a következő 50 évről
Épületeink nagy részét 50 évre méretezzük. Ha ma elkezdünk tervezni egy épületet, városrészt vagy infrastruktúrát, felmerül a kérdés, hogy a szerkezet vajon ellenáll-e a talán még nem is érzékelhető természeti és társadalmi kihívásoknak. 2074-ra lehet-e még mindig ugyanazzal az eszközkészlettel dolgozni, mint amivel 1974-ban tették kollégáink?

Bécsből hozott tanulságok az esővízkezelésben

A Hegyvidéki Önkormányzat által vezetett LIFE Városi Eső projekt keretében Budapest gőzerővel dolgozik egy új, modern és átfogó csapadékstratégián, ami a remények szerint hosszú távú útmutatóként szolgál majd a város esővízkezeléséhez, és szivacsvárossá alakításához. Hogy mi az a szivacsváros? Jogos a kérdés. Egyrészt szivacsváros elve válasz a klímaváltozással járó szélsőséges esőzések okozta problémákra, másrészt múltbéli megoldások modern újra értelmezése.

A városok egyik problémája, […]

Go to Top